AI vo vyučovaní
AI vo vyučovaní
V určitom období sa nahromadia isté témy. V poslednej dobe to bola najmä politika, ale v školstve hlavne Umelá inteligencia. Priznávam, tiež som sa jej nejaký čas bránil, ale dostala sa už ku mne a moje nadšenie začalo rásť. Mám aj drobné obavy, ale tie tu s technologickým pokrokom boli vždy. Žiaci sú častokrát v mnohom pred nami, ale je našou zodpovednosťou pripravovať ich na budúcnosť a aspoň ich dobehnúť. Pustil som sa teda do spoznávania a odporúčam vám urobiť to rovnako. Mnohé organizácie k nej robia školenia a odporúčania dalo aj naše ministerstvo. Nebudem vás unavovať teóriou, čo to vlastne je, skôr si prejdime nejaké tipy a pravidlá.
Začať môžete napríklad s openai alebo s Bardom od Google. Registrácia je rýchla, AI sa stále učí, tak bude ukladať aj históriu vášho chatovania. Potom už nasleduje klasický dialóg. Rozdiel oproti googleniu je hlavne v tom, že nezadávate len kľúčový pojem, ale formulujete svoju požiadavku ako konkrétnu žiadosť, ucelenú myšlienku. (Je to inak fajn tréning aj pre zadávanie SMART cieľov či inštrukcií žiakom.) No a kľúčové je to, že kým dostanete finálnu odpoveď, pokračujete v chatovaní a upresňovaní svojej požiadavky, najmä ak ste neboli na prvýkrát správne pochopení. Ponúkam niekoľko inšpirácií, čo a ako môžete zadať:
- Napíš mi prosím tri aktivity na rozohriatie žiakov pred vyučovaním matematiky. – Bard mi ponúkol matematický rébus (detskú hádanku), Bingo matematickú báseň. Uvedomil som si, že chcem niečo pre starších žiakov a že to zahriatie som myslel fyzické, tak pokračujem: A čo keby som chcel radšej zahriatie tela, ale žiaci sedia v laviciach. Obe inteligencie mi ponúkli aktivity ako tanec v lavici, dvíhanie rúk, relaxáciu a dýchanie, hru na slová a pod. Všimnite si, že nová požiadavka je pochopená aj bez otáznika a že je naviazaná na predchádzajúcu. Samotná veta by vo vyhľadávači nedávala zmysel, ale AI mi našli tri aktivity tak, ako som žiadal v prvej vete. A ešte by som mohol pokračovať a upresňovať, čo chcem. Skúsme iný príklad.
- Chcem zadať žiakom strednej školy cvičenie o Európe. Vytvor mi 10 výrokov o geografii Európy, z ktorých budú len niektoré pravdivé. – Nadšenie. Inteligencia toto pochválila ako zábavnú úlohu a naozaj vytvorila 10 výrokov. A keby len to, aj keď som to nežiadal, ku každému mi napísala správnu odpoveď (6 výrokov bola pravda). Chcem to poslať kolegyni alebo si to skopírovať do pracovného listu. Požiadal som AI, aby mi oddelila tie výroky od riešení. Za pár sekúnd hotové. Doplň ešte inštrukcie pre žiakov, čo majú s tými výrokmi robiť. Pol strany inštrukcií, vrátane motivácie. WAU. Chcem to zmeniť len na Severnú Európu alebo len na litosféru či dovoz komodít, zadám a čakám. Opravím chyby a mám použiteľnú prípravu.
Aj vy ste z toho tak nadšení? Dalo by sa písať viac, ale nechcem vás zahltiť dlhým newslettrom, Namiesto toho vás vyzývam, skúste, ochutnajte, hľadajte nápady, inšpirácie, využite ponúkanú pomoc. Verím, že sa zabavíte pri vlastnom objavovaní. Pokojne sa potom podeľte o svoje skúsenosti. Ale na záver ešte musím pripomenúť pár pravidiel. Ak použijete AI, nezabudnite:
- Kriticky myslieť, kontrolovať výstup z hľadiska formálneho aj obsahového – AI nevie, čo je správne, vyhľadáva len vo svojej databáze a tvorí vety podľa naučenej logiky
- Priznať zdroj – nechceme od žiakov, aby podvádzali a klamali nás, buďme im vzorom a keď im dáme cvičenie, ktoré vytvorila AI, tak to pokojne spomeňme. Tento článok som písal sám, ale v budúcnosti, ktovie, možno skúsim zadať správnu požiadavku a výsledok uvidí..
- Nezabudnite svoje pôvodné zručnosti – teda buďte stále občas kreatívni a hľadajte si nápady a aktivity aj sami. Na dobré sa ľahko zvyká.
Teším sa na ďalšie zdieľané nápady. Mrak Cibrič,
lenivý učiteľ fyziky a najnovšie aj etickej výchovy na Gymnáziu bilingválnom v Žiline, mentor z Mentórie a Regionálneho centra podpory učiteľov pre Žilinu a Bytču, lektor tvorivého písania, amatérsky šachista, kouč či spisovateľ, marek.matuska@mentoria.sk