Vlak na trase UČITEĽ → MENTOR a späť

Vlak na trase UČITEĽ → MENTOR a späť

Čáry, máry, mením sa v tvári, mením sa smele, na celom tele…

čo vám napadne, keď počujete slovo Premena? Moja prvá asociácia bola rozprávka Kocúr v čižmách: čarodejník sa v nej s týmito slovami premieňa na malú myšku, ktorá sa stane kocúrovou pochúťkou… niekomu inému vybaví učivo so skupenskými premenami, učiteľovi geografie premeny krajiny či zmeny ročných období, učiteľovi biológie telesné zmeny ľudského tela ba priam evolúcia … ale stovkám učiteľov možno napadne televízna Zmenáreň, kde môžete omladnúť o desať rokov… učiteľovi fyziky sa asi rôznych predmetov bude jasné, že zmeny v našom školstve môžu prísť aj zdola a že hovorím o ambicióznom programe LEAFu: Premena školy zvnútra.

27. januára 2023 to ani nezačalo, ani neskončilo. Išlo iba o vyvrcholenie piateho ročníka programu: príchod vlaku do veľkej stanice. Prejavilo sa desať rokov skúseností rušňovodiča Dávida Králika a vlakovej líderky Vierky Lasákovej s mentoringom v školách. Ukázalo sa, že učiteľov, ochotných pozrieť sa do zrkadla svojho pôsobenia na žiakov je viac ako mentorov. Najlepšie teda bude, ak sa budú mentorovať navzájom. Naučia sa základy zvedavého kladenia otázok a skúsenejší mentori im budú pomáhať formou supervízie. A funguje to parádne, sám som bolo toho svedkom. Cesta ubieha oveľa rýchlejšie, keď majú cestujúci zmysluplnú činnosť. Je radosť vidieť učiteľov učiť sa.

Mentória

Celé školy si nakúpili lístky a ja som pristúpil do rozbehnutého vlaku ako sprievodca v dvoch vozňoch. V tom mojom sa viezli učitelia z Bratislavy a Tisovca, v susednom vozni to boli Sečovčania a na druhej strane Vrbovčania, na koniec vlaku ani nevidieť. Niektoré vozne boli také plné, že potrebovali až dvoch konduktorov, mne pomáhala Majka, Vierka spolupracovala s Dávidom, Dávid pomohol Saške, Tomáš ťahal za jeden povraz s Majkou.  Okrem rozvoja mentorských zručností sa v reštauračnom vozni podávali aj aktivizačné metódy, pretože všetci cestujúci sú v prvom rade učitelia, ktorí rozširujú svoje portfólio o 5P (Priamo Povedať Potrebné Pripomienky Pedagógovi? 😊)

Na zastávkach Lomy či Hrabiny sa vozne premiešavali, spoznávali i navzájom inšpirovali. Na všetko dozerala dispečerka Naďka. Teraz už mnohí vedia použiť aktivity Strom, World Café, opakovacie kartičky a nepotrebujú pritom ani žiadnu ruku hore. Poznajú aj čarovnú otázku, ako má vyzerať správny feedback, ale aj anglická masáž… 😊 Cestou sa niektorí záhadne stratili, možno nestihli odchod zo zastávky, zistili, že sú v nesprávnom vlaku alebo museli jednoducho predčasne vystúpiť.

Až v posledný januárový piatok, keď všetci vystúpili na konečnom nástupišti, v hoteli Satel v Poprade, mohli sme obdivovať skutočnú veľkosť tohto programu. Skôr, ako niektorí opustia stanicu, chceli sme im ešte ponúknuť možnosť obzrieť sa za celou cestou prípadne možnosť prestúpiť na ďalšie vlaky. Na vedľajšom nástupišti totiž čaká vlak do stanice IRPU a na inom zase Inkubátor mentorov a supervízorov. Počet miest je obmedzený, tak rýchlo kupujte miestenky.

Každý cestujúci dostal v konečnej stanici množstvo darčekov. Akoby nestačilo, že ich doviezol do očakávaného cieľa, mohli si ešte zopakovať všetko, čo sa cestou naučili a ešte aj niečo navyše. Ako si plánovať čas, efektívne viesť poradu, pracovať s kľúčovou otázkou, zakomponovať filozofiu do vyučovania a mnohé iné. Všetky dojmy sa vstrebávali pri večeri a poslednou slávnostnou bodkou bola ceremónia odovzdávania certifikátov. Začala vystúpením rómskej skupiny detí a potom mala vcelku jasnú, opakujúcu sa štruktúru (ako mentoringový rozhovor 😊) – názov školy, džingel, potlesk, podania rúk či objatia, príhovory, potlesk… Silným momentom bolo aj vystúpenie riaditeľov škôl a ich poďakovanie všetkým mentorom. Tomáš vyhodnotil komunitné aktivity a Michal sa pokúsil celú masu cestujúcich zachytiť na staničnú webkameru.

Prekvapenie od riaditeľov zúčastnených škôl – darčekyyy 😊
Braňo Kleskeň, Braňo Jakabovič a Vierka Lasáková

Oficiality skončili premenovaním dopravnej spoločnosti a oddelením niektorých vlakových súprav do samostatného depa. Braňo a Braňo, manažéri LEAFu pred všetkými odpojili vagóny učiteľských programov a odovzdali ich Vierke, ktorá ich bude ďalej používať a spravovať, pod názvom Mentória. Čaká sa už len na hvizd a vypravenie nových vlakov…

Kapela 6.deň s Dávidom Králikom v čele

Aj nočná stanica má svoje čaro a atmosféru. Tí, čo ostali, si mohli vypočuť, čo si spieva Dávid v lokomotíve. Program totiž pokračoval koncertami kapiel Drť a Šiesty deň. Ja som si vzal darčeky, Dixit karty a nové Tričko o Radosti z učenia, ktoré kričí: A dosť mučenia. Užil som si vo sviežom tatranskom vzduchu bufetové raňajky a už teraz sa teším, kedy ma Mentória pozve ako sprievodcu na ďalšiu jazdu, pretože koľajnice nekončia v tejto stanici…

Miro Tóth a Michal Kaščák – Drť
Mrak Cibrič Matúška – autor článku

Ďalšie články

Nenechajte si ujsť informácie o Mentorii

Buďte medzi prvými, komu pošleme aktuálne info o programe. Z newslettra sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Vlak na trase UČITEĽ → MENTOR a späť